Search
 

Blog

Czy wiesz o tym, że kosmetyk też ma termin ważności?

Jest nas wiele – fanek kosmetyków i jak mantrę wszystkie zgodnie powtarzamy, że nigdy ich za wiele. Jeszcze jeden tusz, inny odcień podkładu i rozświetlacz, musisz go mieć, tak pięknie się mieni. Promocja i rabat i zniżka i taniej, więcej i 1 + 1 i kuszą! Jednak czy wiesz, że kosmetyki mają termin ważności?

Zgodnie z prawem panującym w Polsce (ustawa o kosmetykach) na opakowaniu każdego kosmetyku musi zostać umieszczona data ważności. Zabroniona jest sprzedaż produktów kosmetycznych, których termin ważności minął. Jednak nie zawsze i nie we wszystkich drogeriach, sklepach kosmetycznych, fryzjerskich itp. jest to przestrzegane.  Dlatego zawsze należy zapoznać się z tymi bardzo istotnymi informacjami.

Data ważności oznacza przydatność produktu do używania jednak jedynie do momentu otwarcia. Analogicznie jak z produktami spożywczymi np. na początku miesiąca kupujemy jogurt, jego termin ważności to kolejny miesiąc, oznacza to, że będzie on zdatny do spożycia również na koniec miesiąca.  Jednak jeśli go otworzymy to jego czas spożycia od razu się skraca i nasz jogurt nie będzie już smaczny pod koniec miesiąca.  Identycznie jest z kosmetykami do pielęgnacji i mycia ciała oraz kosmetykami i akcesoriami do makijażu.

Czas używania kosmetyków od momentu ich otwarcia jest bardzo zróżnicowany jednak wyjątkowo istotny. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zapamiętanie poniższych danych.

– Bezterminowe.

 Do tej kategorii zaliczamy produkty po goleniu, lakiery do włosów, perfumy, wody toaletowe, dezodoranty. Wszystkie produkty w sprayu. Ich sposób zamknięcia sprzyja długiemu okresowi użytkowania. Również bez terminu ważności są wszystkie próbki kosmetyków (jednorazowego użytku)  które są firmowo zamknięte.

– 3 lata od momentu otwarcia.

Tyle czasu będą nam służyć odżywki, szampony oraz maski i produkty odżywcze do włosów. W szczególności te, które posiadają pompkę i dopływ powietrza oraz kontakt produktu z dłońmi jest minimalny.

– 2 lata od momentu otwarcia.

Przez dwa lata możesz cieszyć się swoimi ulubionymi lakierami do paznokci, prasowanymi – suchymi cieniami do powiek, różami i bronzerami w kamieniu oraz pudrami do twarzy.  Przez ten czas idealne do użycia będą również szminki i pomadki do ust oraz konturówki.

 

 

– 1,5 roku od momentu otwarcia.

W tym przedziale znajdą się kredki do oczu, żele pod prysznic, mydła w kostce.

– 1 rok od momentu otwarcia.

Te jakże szybko mijające 12 miesięcy to czas na zużycie żeli do mycia twarzy, eyelinerów w pisaku, balsamów do ciała, kremów pod oczy.

– 6 miesięcy od momentu otwarcia.

Tylko tyle czasu służyć nam będą otwarte płynne podkłady, podkłady w musie, korektory, kamuflaże.

– 3 miesiące od momentu otwarcia.

Maskary i odżywki do rzęs mają zdecydowanie najkrótszy z wszystkich produktów kosmetycznych termin ważności. Po otwarciu można używać ich jedynie przez 90 dni.

Na jakość produktów kosmetycznych mają jednak wpływ również zewnętrzne czynniki. Kosmetyki nie powinny pozostawać otwarte i nie powinny przez dług

i czas mieć kontaktu z powietrzem. Nie mogą znajdować się w nasłonecznionym, długo naświetlanym i ciepłym miejscu. Nie pozostawiaj swoich kosmetyków na parapecie, obok kaloryferów i źródeł ciepła. Nie powinny znajdować się również w miejscach narażonych na nadmierny przepływ powietrza i wilgoć.

Produkt kosmetyczny, którego termin ważności upłynął staje się niebezpieczny dla naszego ciała i zdrowia. Przeterminowane kosmetyki mogą być przyczyną problemów z cerą, stanów zapalnych skóry, wysypek, przesuszenia lub przetłuszczania skóry ciała lub skóry głowy, łamliwości włosów i paznokci. Zamiast poprawiać kondycje skóry i upiększać twarze mogą w bardzo szybki sposób szkodzić.

error: Zawartość jest chroniona!!