Search
 

Blog

Jak dbać o pędzle i akcesoria do makijażu?

Jeśli zawodowo zajmujesz się upiększaniem kobiecych twarzy, pędzel jest niezbędnym atrybutem Twojej pracy. I to nie jeden, nie dwa, nie dziesięć – z pewnością masz ich dziesiątki, setki. Do każdej klientki wymagany jest osobny komplet akcesoriów, dlatego ich czystość i higiena są ważnym aspektem pracy w tej branży. Jeśli natomiast używasz pędzli do wykonania samodzielnego makijażu, z pewnością zdajesz sobie sprawę jak szybko pędzelki się brudzą. W ich włosiu, zarówno syntetycznym jak i naturalnym po każdym wykonanym makijażu znajduje się mnóstwo bakterii, zarazków, brudu, potu oraz kosmetyków. Wykonywanie makijażu pędzlami nie pierwszej świeżości może spowodować uczulenia, podrażnienia skóry, wysypki, krostki. Może również przenieść wirusy takie jak opryszczka. Dlatego bez względu na to czy używasz ich zawodowo czy na prywatne potrzeby oraz czy pędzel kosztował 5 złotych czy 50 złotych musisz o niego odpowiednio zadbać.

Czym myć pędzle i akcesoria do makijażu?

Pędzelki, te syntetyczne jak i z naturalnym włosiem mają bezpośredni kontakt ze skórą, ustami, oczami dlatego wszystkie środki do ich czyszczenia powinny być jak najmniej chemiczne. Najpopularniejszym środkiem do czyszczenia pędzli i gąbeczek jest szare, naturalne, hipoalergiczne mydło np. Biały Jeleń. Skład takiego mydła jest naturalny, delikatny co gwarantuje brak podrażnień skóry oraz pewność, że produkt nie zniszczy włosia pędzelków i struktury gąbeczek. Dobrym produktem do czyszczenia makijażowych przyborów będzie również szampon do włosów lub delikatny proszek do prania dla dzieci. Do czyszczenia syntetycznych pędzli i mocno zabrudzonych gąbeczek świetnie sprawdzi się oliwka dla dzieci lub myjący olejek. W drogeriach dostępne są specjalnie dedykowane czyszczeniu pędzli płyny, więc każdy z pewnością znajdzie idealny produkt. Dobrym rozwiązaniem jest również używanie środków do dezynfekcji pędzli. Znajdziesz je w aptekach lub drogeriach.

Jak często myć pędzelki i gąbeczki?

Jeśli używasz pędzli i gąbeczek zawodowo, konieczne jest byś myła je dogłębnie po każdej klientce. Nie ma tu żadnego wyjątku i taryfy ulgowej. Jeśli używasz akcesoriów makijażowych do własnego użytku to wszystkie gąbki i pędzle używane do produktów płynnych myj codziennie, natomiast pędzelki używane do aplikacji kosmetyków sypkich/pudrowych jak cienie, róże, bronzery, pudry możesz myć co drugi lub trzeci dzień.

W jaki sposób myć pędzle?

Przygotuj preparat do mycia pędzli, suchą i czysta kuchenną ściereczkę lub ręcznik, ręcznik papierowy, alternatywnie gumową matę, przeznaczona do mycia pędzelków. Włosie pędzla zamocz w wodzie – nie zamaczaj skuwki i trzonków pędzla – ich namoczenie może spowodować wypadanie włosia, rozklejenie się pędzla lub odpadanie farby z drewnianych trzonków. Następnie na wnętrze dłoni nałóż preparat do mycia i delikatnie pocieraj w tym miejscu pędzlem. Nie dociskaj zbyt mocno włosków by się nie uszkodziły. Gdy jesteś szczęśliwą posiadaczką gumowej maty do mycia pędzli, preparat myjący nałóż na matę a następnie pocieraj pędzel o jej powierzchnię. Rób to do momentu aż pędzelek będzie całkowicie czysty. Spłucz dokładnie pianę pod bieżącą wodą, odciśnij delikatnie nadmiar wilgoci ręcznikiem papierowym i połóż pędzel na suchej ścierce kuchennej lub ręczniku. Powtarzaj czynność aż każdy z pędzli będzie czysty.  W ten sam sposób umyj gąbeczki. Po umyciu pędzli i gąbeczek (wilgotne produkty) spryskaj je odrobiną środka do dezynfekcji. Będziesz miała wtedy stu procentową pewność, że są gotowe do kolejnego użycia.

Jak suszyć pędzelki i gąbeczki?

Umyte akcesoria rozłóż na suchej ściereczce kuchennej lub ręczniku, nie powinny na siebie nachodzić. Pozostaw je w suchym miejscu do samoistnego wyschnięcia. Nie używaj suszarki do włosów, nie susz ich również na kaloryferze. Zbyt wysoka temperatura może spowodować rozklejenie się pędzli. Świetnym rozwiązaniem jest suszenie pędzli włosiem w dół. Idealne w tym przypadku będą specjalne suszarki do pędzli w których otwory pozwolą na umieszczenie pędzli w idealnym położeniu.

Jak zachować kształt włosia w pędzlu?

W drogeriach internetowych z produktami dla makeup’owych profesjonalistów dostępne są specjalne siateczki na pędzle. Wystarczy umyty, wilgotny pędzel umieścić w takim etui i pozostawić do wyschnięcia. Siateczka utrzyma włosie w odpowiednim położeniu a jej dziurki zapewnią dostęp powietrza. Suszenie pędzli w siateczce gwarantuje zachowanie odpowiedniego kształtu włosia co ma ogromny wpływ na  komfort pracy.

Gadżety do dbania o pędzelki i gąbeczki.

Jak wcześniej pisałam, w internetowych drogeriach dostępne są specjalne produkty ułatwiające dbanie o przyrządy do makijażu. Znajdziesz w nich suszarki do pędzli, siateczki utrzymujące kształt włosia oraz specjalne gumowe maty ułatwiające mycie pędzli.

Spa dla pędzli? Po co? Warto?

Pędzle z włosiem naturalnym, które używane są wielokrotnie, wielokrotnie myte mogą stać się nieprzyjemne w kontakcie ze skórą. Ty sama lub Twoja klientka może odczuwać dyskomfort podczas makijażu. Włosie pędzla może drapać skórę, może stać się zbyt ostre. Nie jest to przyjemne. Dlatego raz na miesiąc po umyciu pędzli nałóż na nie odżywkę do włosów i owiń folią aluminiową. Tak przygotowane pędzelki pozostaw na kilka godzin/całą noc. Następnie zmyj z nich odżywkę pod bieżącą wodą i pozostaw do wyschnięcia. Zabieg ten powinien zmiękczyć włosie i sprawić, że stanie się przyjemne w dotyku.

error: Zawartość jest chroniona!!