Search
 

Blog

Jak sobie radzić z oparzeniami słonecznymi?

Brązowa, opalona skóra, mieniąca się w wakacyjnych promieniach słońca to wymarzona wizja urlopu. Jednak co zrobić gdy niestety brąz jest jedynie marzeniami a nasza skóra wygląda jak skorupka ugotowanego raka?

  1. Zimny prysznic

Jest on szybkim jednak krótkotrwały sposobem na dyskomfort związany z gorącą i piekącą skóra.  Prysznic ochłodzi skórę, przyniesie ukojenie oraz delikatnie złagodzi ból.

  1. Aloes

Liście aloesu a dokładnie ich żelowe środki składają się aż z 99% z wody. Jest on idealnym rozwiązaniem na delikatne poparzenia słoneczne. Skóra staje się nawilżona, podrażnienia są ukojone a cudowne właściwości aloesu dodatkowo regenerują ją i pomagają w szybszej odbudowie. Jeśli nie masz dostępu do aloesu mogą pomóc również aloesowe kremy lub żele dostępne w aptekach i drogeriach.

  1. Nabiał

Kefir, maślanka lub śmietana to specjały które były używane na poparzenia słoneczne przez nasze babcie. Wystarczy na oczyszczoną skórę nałożyć cienką warstwę produktu. Odczekać do wchłonięcia a następnie delikatnie przetrzeć skórę  nawilżoną chusteczką.

  1. Okłady z ogórków

Zielony, gruntowy ogórek idealnie sprawdza się w mizerii jednak jego chłodzące i nawilżające właściwości pomogą Twojej skórze z letnim poparzeniem. Włóż ogórki do lodówki na min 30 min by je ochłodzić. Następnie obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Papkę nakładaj na oczyszczoną skórę i pozostaw do momentu aż sok wchłonie się w skórę. Zdejmij masę i delikatnie przetrzyj skórę ręcznikiem.

  1. Lodowy kompres

Zamrożona woda jest również szybkim sposobem na radzenie sobie z poparzoną skórą. Kostki zmiksuj w blenderze, przełóż do plastikowego woreczka, zawiąż szczelnie a następnie woreczek owiń czystą ściereczką kuchenną. Okłady nałóż na poparzone miejsca.

  1. Miód

Miód ma właściwości przeciwbólowe, dodatkowo koi, chłodzi oraz regeneruje naruszony pod wpływem nadmiaru słońca naskórek. Miód ma właściwości przeciwzakaźne a nałożenie go na poparzoną skórę zapobiegnie pojawianiu się pęcherzy i bąbli.

  1. Ziemniaki lub mąka ziemniaczana

Zetrzyj ziemniaki na tarce o dużych oczkach a następnie miksturę nałóż na oczyszczoną skórę. Gdy nie masz przy sobie ziemniaków miksturę uzyskasz z połączenia mąki ziemniaczanej i wody. Nałóż ją na skórę i odczekaj aż zrobi się twarda. Delikatnie zdejmij ją ze skór i opłucz chłodną wodą. Mikstura ta zapobiegnie swędzeniu, zniweluje pieczenie i przyspieszy proces regeneracji.

  1. Ocet

Ocet jest od dawna stosowany jako domowy sposób na poparzenia słoneczne. Najlepiej wybrać ocet jabłkowy i zmieszać go z wodą. Kompresy wystarczy maczać w octowej mieszance i nakładać je na poparzone słońcem miejsca. Ocet przyniesie ulgę skórze, ochłodzi ją oraz przyspieszy jej regenerację.

  1. Produkty po opalaniu

W aptece jak i supermarketach i drogeriach dostępna jest cała gama produktów po opalaniu. Do wyboru są kremy, balsamy, żele, mgiełki chłodzące oraz regenerujące ampułki.  Preparaty po opalaniu koniecznie powinny znaleźć się w Twojej wakacyjnej kosmetyczce.

  1. Panthenol

Panthenol to składnik aptecznych produktów które łagodzą pieczenie i swędzenie skóry, łagodzą podrażnienia słoneczne oraz zaczerwienia. Idealne w użyciu są pianki oraz kremy.

Gdy Twoja skóra woła o pomstę do nieba od nadmiaru słońca pamiętaj że nie uda się jej w jeden dzień zregenerować. Jest to proces długotrwały i trwa nawet 5 dni. Ważne by w te dni dostarczać organizmowi duże ilości wody i od wewnątrz nawilżać skórę. Dodatkowo nie narażaj poparzonej skóry na dodatkowe promienie słońca – noś cienkie, przewiewne ubrania.  Powstrzymaj się również od aktywności fizycznych. Pot, kurz i otarcia mogą dodatkowo podrażnić poparzoną skórę.

error: Zawartość jest chroniona!!