Search
 

Blog

Poznaj swój typ skóry.

Bardzo często słyszysz, widzisz lub czytasz, że powinno dobrać się kosmetyki kolorowe lub pielęgnacyjne pod indywidualny typ skóry. Krem do cery suchej, podkład do przetłuszczającej się, puder do skóry mieszanej, serum do cery wrażliwej… Kosmetyków jest mnóstwo, ich zastosowań również sporo jednak wciąż nie wiesz jak zdefiniować swój typ cery? Zaraz pomogę rozwikłać Ci ten problem.

Śmiało można powiedzieć, że typów skóry jest tyle ile ludzi. Każda skóra jest inna, każda boryka się z indywidualnymi problemami i każda ma inne oczekiwania co do kosmetyków. Podziałów na typy jak widać jest mnóstw: skóra naczynkowa, sucha, wrażliwa, przetłuszczająca się, trądzikowa, atopowa, mieszana, odwodniona, dojrzała. Skoncentruje się na najczęściej występujących i najłatwiejszych do określenia.

 

  1. Skóra wrażliwa.

Jeśli bardzo często masz problemy z doborem kosmetyków do cery ponieważ po ich zastosowaniu odczuwasz pieczenie skóry, mrowienie, szczypanie i marzysz tylko o tym by jak najszybciej zmyć z twarzy użyty kosmetyk możesz być posiadaczką cery wrażliwej. Bardzo często na skórze właścicielki tego typu cery zaobserwować można zaczerwienienia, rumienie. Skóra jest bardzo cienka i podatna na zewnętrzne czynniki fizyczne. Czerwieni się smagana wiatrem, robi się zasiniona od mrozu, bardzo szybko opala na raka od nadmiaru promieni słonecznych itp. Skóra wrażliwa bardzo szybko odzwierciedla również stan psychologiczny jej właścicielki. Pojawiają się na niej czerwone plamy ( bardzo często na dekolcie i policzkach) powstałe w skutek nadmiaru emocji lub niespodziewanego stresu.  Wrażliwy typ cery daje o sobie znać podczas spożywania alkoholu lub delektowania się ostrymi potrawami. W takich sytuacjach zaobserwować można również zaczerwienia skóry.  Niestety naskórek skóry wrażliwej ma obniżoną funkcję ochronną skóry, dlatego jest bardzo wymagający. Jeśli Twój typ skóry można zaliczyć do cery wrażliwej unikaj mocnych peelingów, nie narażaj skóry na działanie promieni słonecznych, staraj się zabezpieczać ją przed wiatrem oraz mrozem. Używaj kosmetyków delikatnych, bezzapachowych oraz jak najbardziej naturalnych, bez konserwantów.

  1. Skóra sucha.

Kiedy dotykając swojej twarzy czujesz jakbyś dotykała kartki papieru, wyczuwasz pęknięcia, widzisz łuszczenie się naskórka to Twoja cera należy do kategorii skóry suchej. Skóra jest bardzo napięta, odczuwalny jest dyskomfort, skóra jest szorstka,  nie ma naturalnego połysku, przestaje być elastyczna. Powodem takiego stanu skóry jest bardzo szybka utrata wody poprzez rozszczelniony płaszcz hydrolipidowy, który chroni skórę. Dodatkowo może być ona uwarunkowana genetycznie. Skórę suchą mogą dodatkowo wysuszać kąpiele w basenie, długie prysznice, nieodpowiednie kosmetyki ( takie, w których składzie znajdziesz alkohol) ale również choroby wewnętrzne (cukrzyca, łuszczyca).  Nie powinno się narażać skóry suchej na zmienne temperatury dlatego nie przebywaj w za ciepłych pomieszczeniach oraz nie nastawiaj klimatyzacji na bardzo niską temperaturę. Ogrzewane oraz klimatyzowane pomieszczenia staraj się nawilżać, dlatego dobrym przyjacielem Twojej cery będzie nawilżacz powietrza lub nawet mokry ręcznik położony na nagrzanym kaloryferze. Skórę suchą należy myć bardzo delikatnie, bez mocnego pocierania oraz silnego osuszania ręcznikiem.  Cera sucha bardzo szybko wchłania wszystkie nałożone na nią kremy, dlatego nie boj się używać gęstych kremów o bardziej zwartej konsystencji. Dłużej pozostaną na Twojej twarzy i bardziej ją nawilżą.

  1. Skóra mieszana.

Skóra mieszana jest połączeniem skóry tłustej oraz skóry suchej. Przesuszenia najczęściej występują na policzkach natomiast strefa T – czyli czoło, nos i broda – zazwyczaj są tłuste. Właścicielki takiej cery muszą być bardzo zdeterminowane w pielęgnacji swojej twarzy, ponieważ borykają się z trudami aż dwóch typów cer.  Świecąca się, błyszcząca strefa T dodatkowo ma skłonności do pojawiających się wyprysków, krost, zaskórników. Jest zdecydowanie grubsza od skóry na policzkach przez gromadzące się tam sebum.  Można wyczuć występującą w tym miejscu lepką warstwę łoju i zaobserwować zmiany zapalne. Natomiast przesuszone miejsca są zazwyczaj podrażnione, popękane i łuszczą się.  Skóra mieszana jest najczęściej występującym typem cery a jej pielęgnację należy rozdzielić.  Tłusta strefa T powinna być minimum dwa razy w tygodniu peelingowana, by pozbyć się zalegających w skórze zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Idealnie sprawdzi się tutaj peeling drobnoziarnisty. Po peelingu na całą twarz dobrze jest nałożyć lekki nawilżający krem, który przyniesie również ukojenie przesuszonej skórze.

  1. Skóra tłusta.

Cera tłusta charakteryzuje się błyszczeniem, zwłaszcza w strefie T, produkcją w nadmiernych ilościach sebum oraz skłonnością do występowania trądziku. Źle pielęgnowana potrafi wyglądać bardzo niekorzystnie i nieestetycznie. Jest bardzo wymagając i potrafi spędzić sen z powiek swojej właścicielce. Jednak należy zauważyć, że skóra tłusta jest również bardzo odporna na czynniki zewnętrzne takie jak zmiana temperatury, na piekące słońce lub szczypiący mróz. Na skórze tłustej zmarszczki są mniej widoczne niż na innych typach cer a podczas starzenia nie wysusza się i jest dłużej gładka. Pielęgnacja skóry tłustej jest bardzo ważnym etapem dbania o lepszy wygląd i przywrócenie jej normalnych cech. Powinna być bardzo przemyślana i odpowiednio dobrana do kondycji skóry. Nie należy za wszelką cenę próbować zniwelować świecenia się, grozi to wysuszeniem skóry, Uważać należy również na to by nadmiernie skóry nie natłuszczać – nie używać olejków które mogą przyczynić się do zapychania skóry, powstawania stanów zapalnych praz zaskórników. Najistotniejszym etapem pielęgnacji takiej skóry jest jej oczyszczanie. Powinnaś oczyszczać taką skórę minimum dwa razy na dobę, nie tylko wieczorem ale i rano. Delikatne drobnoziarniste peelingi złuszczą naskórek, pomogą pozbyć się zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest używanie antybakteryjnych płynów do mycia twarzy oraz antybakteryjnych maseczek. Nie zapominaj, że skóra tłusta narażona jest również na podrażnienia dlatego świetnie w jej pielęgnacji sprawdzą się napary na przykład rumiankowe.

 

Bez względu na to, jaki masz typ skóry, pamiętaj że najlepiej będzie zasięgnąć porady/konsultacji dermatologa. To on w profesjonalny, dokładny sposób przyjrzy się Twojej skórze i dobierze odpowiednie dla niej kosmetyki i zabiegi.

error: Zawartość jest chroniona!!